Ochrona bobrów przy pracach melioracyjnych
2 lutego 2015 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie odbyła się narada dotycząca współpracy Regionalnej Dyrekcji z Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych. Celem było omówienie regulacji prawnych i opracowanie schematu współpracy przy działaniach mających wpływ na środowisko wodne.
W trakcie spotkania omówiono następujące kwestie:
- rolę rzek jako istotnych ekosystemów i elementów krajobrazu,
- rodzaje oddziaływań na ekosystemy rzeczne związane z pracami na ciekach wodnych,
- główne zagrożenia dla ekosystemów wodnych,
- zasadność i cel określenia warunków prowadzenia działań.
Druga część narady poświęcona była ochronie gatunkowej i czynnościom zakazanym wobec gatunków chronionych. Ze względów oczywistych dyskusja była skoncentrowana głównie na jednym gatunku - bobrze europejskim. Znajomość biologii bobra europejskiego jest niezbędna dla zrozumienia zachowań i opracowania skutecznych metod zapobiegania szkodom wyrządzanym przez przedstawicieli tego gatunku, dlatego na wstępie przedstawiono jego charakterystykę biologiczną. W dalszej części omówiono:
- aspekty prawne zakazów i możliwości uzyskania zezwolenia na wykonanie czynności zakazanych,
- procedury uzyskiwania zezwoleń na przykładzie zezwolenia na niszczenie tam,
- rozwiązania długoterminowe - ograniczenie ochrony gatunku przez zarządzenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska,
- alternatywne sposoby ograniczania szkód - montaż rur przelewowych w tamach, układanie metalowej siatki na groblach, wykonywanie - po uzyskaniu stosownych zezwoleń - czynności zakazanych w stosunku do gatunków objętych ochroną, czy też ustalenie stref buforowych wzdłuż cieków, w których nie prowadzi się żadnej działalności gospodarczej.
Celem narady było przedstawienie problemów merytorycznych i prawnych jakie napotykają zarówno przedstawiciele Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, jaki i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Wspólna debata przyczyniła się do zrozumienia dyskusyjnych kwestii i wypracowania dobrych praktyk w codziennej współpracy obu instytucji.
Fot.: Hangsna (Praca własna), CC-BY-SA-4.0, Wikimedia Commons