Efekty ekologiczne wdrażania zadań ochronnych
O praktycznych efektach wdrażania zadań ochronnych na obszarach Natura 2000 w kamieniołomach komorowych w Bochotnicy będzie mowa podczas seminarium, które odbędzie się 20 i 21 listopada 2014 r. w Kazimierzu Dolnym. Jego organizatorem jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.
Jakie jest znaczenie kamieniołomów w Bochotnicy dla ochrony nietoperzy? Jakie są możliwości ich wykorzystania edukacyjnego i turystycznego w ramach projektowanego geoparku Małopolski Przełom Wisły? Charakterystyka mikroklimatyczna kamieniołomów, uwarunkowania geologiczne ich ochrony czy też metody technicznego zabezpieczania podziemnych wyrobisk w skałach węglanowych – to tylko niektóre tematy z bogatego programu seminarium.
Debatę wzbogaci sesja terenowa, połączona z prezentacją prac zabezpieczających w kamieniołomach komorowych w Bochotnicy, które zostały wykonane w ramach projektu pn. "Wdrażanie zadań ochronnych na obszarach sieci Natura 2000 i rezerwatach przyrody w województwie lubelskim" Wynikały one zarówno z konieczności zabezpieczenia zimowych schronień nietoperzy przed degradacją jak też likwidacji zagrożeń jakie obiekt stwarzał dla ludzi penetrujących podziemne komory i chodniki. Koszt zabezpieczenia kamieniołomu to około 640 tys. czyli niemal połowa wartości projektu.
Spotkanie z udziałem przedstawicieli instytucji ochrony środowiska, ośrodków naukowych, organizacji pozarządowych oraz samorządów gmin, będzie też okazją do zaprezentowania efektów ekologicznych pozostałych zadań realizowanych z pomocą dofinansowania unijnego. Całkowity koszt projektu to 1 498 253 tys. zł. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie w latach 2013-2014 przeprowadziła wspomniane zadania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
------------------------------
Źródło: RDOŚ w Lublinie
Fot.: Paweł Duklewski