W harmonii z naturą - Life+ dla Lasów Janowskich
29 października 2014 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie odbędzie się spotkanie Kick-off Meeting dla projektów LIFE+, które uzyskały dofinansowanie w naborze w 2013 roku. Jest to łącznie 11 projektów, wśród których znajduje się projekt W harmonii z naturą - Life+ dla Lasów Janowskich, realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie będzie realizować projekt we współpracy z Lasami Państwowymi. Wezmą w nim udział nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie - Nadleśnictwo Janów Lubelski i Nadleśnictwo Gościeradów, a także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Realizacja projektu rozpocznie się 1 stycznia 2015 r. i potrwa do 31 grudnia 2019 r. Jego całkowity koszt to 3 887 420 zł, z czego 50% stanowi dofinansowanie z Komisji Europejskiej, zaś kolejne 50% pochodzi z NFOŚiGW.
Główne cele projektu to:
- poprawa stanu siedlisk przyrodniczych szczególnie chronionych w ramach dyrektywy ptasiej i siedliskowej, na obszarze specjalnej ochrony ptaków Lasy Janowskie PLB060005 oraz specjalnym obszarze ochrony siedlisk Uroczyska Lasów Janowskich PLH060031;
- zatrzymanie procesu spadku różnorodności biologicznej torfowisk, spowodowanych ekspansją drzew i krzewów;
- utrzymanie i odtworzenie właściwych stosunków wodnych na terenach podmokłych,
- zdobycie poparcia lokalnej społeczności dla idei ochrony przyrody, a także zrównoważony rozwój turystyki na obszarach Natura 2000;
- poprawa stanu ochrony siedlisk przyrodniczych i gatunków, związanych z mokradłami Lasów Janowskich;
- stworzenie podstaw merytorycznych dla skutecznej ochrony rezerwatów przyrody w Lasach Janowskich;
- stworzenie bazy danych przyrodniczych dla obszaru Lasów Janowskich,
- ochrona jedynego stanowiska sasanki otwartej;
- monitoring głuszca;
- stworzenie podstaw merytorycznych do gospodarczego użytkowania zasobów przyrodniczych w sposób uwzględniający wymagania ochrony obszarów Natura 2000 oraz ograniczenie konfliktów interesów przyroda - gospodarka poprzez: wykup gruntów permanentnie podtapianych przez bobry, wypracowanie oraz upowszechnianie przyjaznych przyrodzie zasad zbioru płodów runa leśnego (kodeks zbieracza), upowszechnienie wiedzy i przeciwdziałanie zagrożeniom generowanym przez turystykę;
- zwiększenie akceptacji społecznej dla obszarów Natura 2000 poprzez organizację warsztatów, spotkań z mieszkańcami, a także organizację kółek zainteresowań w lokalnych szkołach.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie pragnie zaakcentować w projekcie obecność nadleśnictw Lasów Państwowych jak też Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
"W najbliższym czasie planujemy podpisanie porozumień o współpracy. Niezależnie od tego w ramach projektu powołany będzie komitet sterujący" - podkreśla Beata Sielewicz - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie. "Będzie on organem doradczym dla dyrektora regionalnego jak w najbardziej efektywny sposób projekt realizować. Wśród członków komitetu sterującego nie może zabraknąć przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie jak też przedstawicieli Lasów Państwowych z obu nadleśnictw i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie" - dodaje.
------------------------------
Źródło: RDOŚ w Lublinie
Fot.: Tomasz Wąsik