Ochrona i zarządzanie zadrzewieniami
Pracownicy administracji samorządowej różnych szczebli z województwa lubelskiego, służby drogowe a także społecznicy zajmujący się drzewami uczestniczyli 4 grudnia 2014 r. w konferencji Jak zarządzać zadrzewieniami przydrożnymi? Spotkanie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie zorganizowała Fundacja EkoRozwoju w ramach projektu Drogi dla Natury. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. dendrolodzy, arboryści i pracownicy urzędów gmin.
"Głównym celem konferencji jest rozpowszechnianie praktyk postępowania z drzewami tak, by ludzie żyli z nim w zgodzie, byśmy mogli zachować drzewa w naszym sąsiedztwie" – podkreśla Piotr Tyszko–Chmielowiec, wiceprezes Fundacji EkoRozwoju i jeden z prelegentów. Urzędnicy i służby drogowe są zarządcami, podejmują decyzje o wycince drzew. Od ich kompetencji zależy jak drzewa będą traktowane, jak wiele z nich pozostanie w krajobrazie oraz to, czy będą odtwarzane – dodaje.
Program Drogi dla Natury to kampania na rzecz zadrzewień, wspierana przez program Life+ Unii Europejskiej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Realizowany jest od 2012 r. przez siedem organizacji z różnych regionów Polski, we współpracy z niemiecką organizacją BUND MV.
W początkowej fazie programem objęto 24 gminy w 9 województwach, pomagając m.in. w planowaniu ochrony i kształtowania zadrzewień, podnoszeniu umiejętności urzędników poprzez szkolenia jak też prowadząc edukację społeczeństwa na temat znaczenia drzew dla środowiska przyrodniczego, krajobrazu i ludzi. Dla każdej z gmin opracowywane są wzorcowe programy kształtowania zadrzewień. Do końca 2015 r. programem Drogi dla Natury objętych zostanie 90 gmin we wszystkich województwach w Polsce.
------------------------------
Źródło: RDOŚ w Lublinie
Fot.: Paweł Duklewski