Płazie gody. Apel do zarządców dróg
Wraz z nastaniem cieplejszych dni, z kryjówek w których odpoczywały w czasie zimowej hibernacji, tysiące płazów rozpoczęło wędrówkę do zbiorników wodnych. Nastała pora godowa i zwierzęta te szukają miejsca, w którym będą mogły bezpiecznie się rozmnażać. Niestety, bardzo często trasy ich wiosennej migracji przebiegają przez ruchliwe drogi. W kolizji z samochodem traszki, salamandry, ropuchy czy żaby nie mają oczywiście żadnych szans i wiele z nich ginie pod kołami. Szczególnie te ostatnie bardzo często stają się ofiarą ludzkiej obecności.
Rosnąca świadomość społeczna, dzięki której do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach coraz liczniej napływają informacje o miejscach, w których płazy narażone są na szczególne niebezpieczeństwo, nie rozwiązuje niestety problemu. W tym wypadku konieczne jest podjęcie działań przez zarządzających drogami. Dlatego też pracownicy Dyrekcji kolejny raz prowadzą akcję informacyjną skierowaną do zarządców dróg w województwie śląskim. W rozesłanym do nich piśmie Regionalny Konserwator Przyrody w Katowicach apeluje o podjęcie działań ograniczających skalę zjawiska, wskazując niektóre możliwe rozwiązania.
Pismo Regionalnego Konserwatora Przyrody w Katowicach
PŁAZY są zmiennocieplnymi kręgowcami związanymi ze środowiskiem wodnym. Osobniki dorosłe części gatunków żyją w środowisku lądowym, jednak rozwój ich jaj i larw zawsze zachodzi w wodzie (stąd obserwowane wiosną migracje do zbiorników wodnych). W Polsce występuje 18 gatunków płazów:
płazy ogoniaste (Caudata)
salamandrowate (Salamandridae)
- salamandra plamista Salamandra salamandra
- traszka grzebieniasta Triturus cristatus
- traszka zwyczajna Lissotriton vulgaris
- traszka karpacka Lissotriton montandoni
- traszka górska Mesotriton alpestris
płazy bezogonowe (Anura)
kumakowate (Bombinatoridae)
- kumak nizinny Bombina bombina
- kumak górski Bombina variegata
grzebiuszkowate (Pelobatidae)
- grzebiuszka ziemna Pelobates fuscus
ropuchowate (Bufonidae)
- ropucha szara Bufo bufo
- ropucha zielona Bufo viridis
- ropucha paskówka Bufo calamita
rzekotkowate (Hylidae)
- rzekotka drzewna Hyla arborea
żabowate (Ranidae)
- żaba jeziorkowa Rana lessonae
- żaba wodna Rana esculenta
- żaba śmieszka Rana ridibunda
- żaba trawna Rana temporaria
- żaba moczarowa Rana arvalis
- żaba zwinka Rana dalmatina
Wszystkie gatunki płazów występujących w Polsce objęte są ochroną prawną na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2014 r. poz. 1348).
Fot.: Anna Supera