Pod skrzydłami Natury 2000
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie Beata Sielewicz wzięła udział w konferencji Globalne wyzwanie – bioróżnorodność – głos z Lubelszczyzny, która odbyła się 19 grudnia 2014 r. w Mirczu. Wraz z Martą Olszewską, specjalistą w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, zaprezentowała zebranym działania, prowadzone na rzecz ochrony bioróżnorodności.
Była to pierwsza z trzech konferencji zaplanowanych w ramach projektu Pod skrzydłami Natury 2000 - działania edukacyjne na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie Lubelszczyzny, realizowanego przez Gminę Mircze. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie jest partnerem merytorycznym projektu.
W dyskusji udział wzięli samorządowcy, naukowcy, leśnicy a także pracownicy placówek oświatowych, m.in. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, miejscowych szkół, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie i Nadleśnictwa Mircze (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie).
Jednym z ciekawszych tematów związanych z ochroną bioróżnorodności siedlisk trawiastych była prezentacja prof. dr hab. Tomasza Gruszeckiego o roli zwierząt gospodarskich jako funkcjonalnego elementu środowiska przyrodniczego. Duże zainteresowanie zebranych wzbudziły także prezentacje akcji ekologicznych prowadzonych przez Zespół Szkół w Kryłowie oraz Samorządowy Zespól Szkół w Mirczu. Dopełnieniem konferencji był pokaz filmu Nadbużańskie krajobrazy, wykonanego przez Lubelski Oddział Telewizji Polskiej.
W ramach realizowanych działań przewidziano m.in. zaprojektowanie i wykonanie punktu widokowego na terenie zespołu zamkowego w Kryłowie oraz trzech ścieżek edukacyjno-przyrodniczych. W planach jest też odtworzenie zarysu murów obronnych w Kryłowie, które będą pełnić rolę kolejnej ścieżki turystycznej, a także odtworzenie zamkowej studni. Specjalną ofertę w postaci warsztatów i konkursów z nagrodami przygotowano dla szkół.
Projekt Pod skrzydłami Natury 2000 - działania edukacyjne na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie Lubelszczyzny dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 w wysokości 909 583,00 zł. Całkowity jego koszt to 1 528 710,00 zł.