Zbiór winniczków w województwie lubelskim
Ślimak winniczek jest w Polsce objęty częściową ochroną gatunkową. Można go zbierać tylko przez 30 dni w roku w terminie od 20 kwietnia do 31 maja 2016 r. Do zbierania dopuszcza się tylko osobniki o średnicy muszli przekraczające 30 mm. Mniejsze osobniki należy wypuścić do środowiska naturalnego. Żeby zgodnie z prawem zbierać winniczki do celów spożywczych należy uzyskać zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a wnioski na jego wydanie można składać do 31 marca.
Aby zapobiec nadmiernej eksploatacji winniczków na Lubelszczyźnie stosowana jest zasada naprzemiennych zbiorów pozyskiwania ślimaka winniczka w północnej i południowej części województwa. Dzięki temu skutki pozyskiwania tego mięczaka ze środowiska naturalnego są znacznie złagodzone i zapewniają racjonalne gospodarowanie populacją tego gatunku. Dodatkowo określony jest także roczny limit zbiorów - 100 ton. W 2016 roku ślimaki mogą być pozyskiwane w południowej części województwa lubelskiego, poza obszarami objętymi ochroną (tj. parki narodowe, rezerwaty przyrody) w następujących powiatach:
- biłgorajskim,
- chełmskim,
- hrubieszowskim,
- janowskim,
- krasnostawskim,
- kraśnickim,
- lubelskim,
- świdnickim,
- tomaszowskim,
- zamojskim.
Ślimaki, które już zostały pozyskane, a jeszcze nie zostały w żaden sposób przetworzone muszą być przechowywane i transportowane w odpowiednich warunkach określonych w zezwoleniu. Regionalna dyrekcja ochrony środowiska może przeprowadzić ich kontrolę, a w razie stwierdzenia naruszeń zezwolenie zostanie cofnięte.
Szczegółowych informacji dotyczących pozyskania ślimaka winniczka w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie udziela Pani Marta Olszewska, tel.: 81 71-06-523.
Informacje formalno-prawne dotyczące pozyskania dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.
Fot.: Włodzimierz Wysocki [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons